flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Підсумки роботи Господарського суду Миколаївської області у 2016 році

У січні 2017 року в Господарському суді Миколаївської області відбулись збори суддів, присвячені підсумкам роботи суду у 2016 році. У засіданні взяли участь суддівський корпус Господарського суду Миколаївської області, керівництво апарату суду. Відкривши збори, голова суду К. Василяка ознайомив присутніх із показниками судової статистики та проаналізував стан розгляду судових справ у минулому році. 

Робота Господарського суду Миколаївської області в 2016 році проводилась відповідно до затвердженого плану роботи на 2016 рік, усі завдання якого виконано. 
 
У 2016 році Господарський суд Миколаївської області розглянув 2103 заяви/справи. Як і раніше, переважну більшість розглянутих судом справ становили майнові спори, до яких призвело невиконання господарських зобов’язань. Суд розглянув 982 таких спори. Кількість розглянутих спорів, що виникають при укладанні, зміні, розірванні договорів та визнанні їх недійсними, збільшилась: розглянуто 127 заяв/справ, що на 53 заяви/справи більше ніж у 2015 році. 
 
Протягом минулого року в Господарському суді Миколаївської області розглянуто 5 заяв/справ у спорах, пов’язаних із захистом прав на об’єкти інтелектуальної власності. За результатами їх розгляду присуджено до стягнення 67 860 грн.
 
Кількість розглянутих у 2016 році спорів щодо захисту права власності залишилась незмінною  — 34 заяви/справи, як і в 2015 році. 
 
Протягом 2016 року в господарському суді перебувало на розгляді 149 заяв/справ у спорах, що виникають з відносин торговельного мореплавства, з діяльності морських та річкових портів; з них розглянуто 130 заяв/справ. Порівняно з показниками 2015 року кількість розглянутих справ цієї  категорії збільшилась на 61 заяву/справу. 
 
У 2016 році в Господарському суді Миколаївської області розглянуто 725 заяв/справ про банкрутство та  89 заяв/справ у спорах, пов’язаних з орендою, зокрема справи щодо оренди державного та комунального майна  За результатами розгляду спорів, пов’язаних з орендою, присуджено до стягнення 2 692 453 грн. Також суд  розглянув 84 заяви/справи із земельних правовідносин.
 
У 2016 року в господарському суді розглянуто  9 заяв/справ у спорах, пов’язаних з охороною навколишнього природного середовища, використанням надр, лісів, вод та інших природних ресурсів (за результатами їх розгляду суд присудив до стягнення на користь державного бюджету України 313 275 грн.). Також розглянуто 34 заяви/справи у спорах, пов’язаних із застосуванням антимонопольного законодавства (за результатами їх розгляду суд присудив до стягнення на користь державного бюджету України 902 280 грн.).
 
Крім того, протягом 2016 року в Господарському суді Миколаївської області розглянуто 132 заяви/справи у спорах, пов’язаних з банківською діяльністю та кредитуванням. Як правило, переважали спори, пов’язані з кредитуванням — торік задоволено повністю або частково 85 заяв/справ, присуджено до стягнення  50 729 301 грн. 
 
Протягом звітного періоду до Одеського апеляційного господарського суду оскаржено 775 судових рішень Господарського суду Миколаївської області. Найчастіше оскаржувались судові рішення у справах про банкрутство та спорах, пов’язаних з банкрутством, у спорах, що виникають у сфері банківського кредитування та банківської діяльності, у спорах щодо земельних відносин тощо.  
 
Усього, згідно із статистичними даними, Господарський суд Миколаївської області прийняв у 2016 році  3905 процесуальних документів. 104 судових засідання було проведено в режимі відеоконференції.
 
Розглядаючи широке коло господарських спорів, суд реагує на порушення закону, виявлені під час розгляду справ. Робота, спрямована на попередження порушення законності у діяльності підприємств, установ, організацій, державних чи інших органів ведеться в суді постійно. У 2016 році Господарський суд Миколаївської області в порядку ст. 90 ГПК України виніс 15 окремих ухвал, з яких 2 надіслано керівникам відділу ДВС Миколаївського міського Управління юстиції Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області. Також було надіслано 9 повідомлень до органів прокуратури для проведення перевірки щодо встановлення факту наявності чи відсутності в діях посадових осіб ознак кримінального злочину. 
 
Окремо слід відзначити активну позицію суду щодо вжиття заходів сприяння виконанню судових рішень Господарського суду Миколаївської області. Зокрема, у 2016 році повністю або частково задоволено 41 скаргу на дії чи бездіяльність органів Державної виконавчої служби. Причинами виникнення спорів були: недотримання органами державної виконавчої служби вимог законодавства щодо проведення виконавчого провадження, зокрема безпідставне повернення виконавчих документів, закриття виконавчого провадження, відмова у відкритті або безпідставне відкриття виконавчого провадження, арешт майна боржника, стягнення виконавчого збору та інші. 
 
Згідно із статистичними даними за 2016 рік за подання заяв до Господарського суду Миколаївської області сплачено судовий збір у розмірі  11 585 688 грн., що на 1 913 217 грн. більше, ніж у 2015 році. 
 
Протягом 2016 року до Господарського суду Миколаївської області надійшло 22 запити на публічну інформацію. На всі запити надано аргументовані відповіді у строки, передбачені чинним законодавством. 
 
У 2016 році з метою забезпечення зворотного зв’язку суду з громадськістю, виявлення сильних та слабких сторін діяльності суду та очікувань суспільства щодо роботи суду Громадська організація «Нова генерація» звітувала в рамках Проекту USAID «Справедливе правосуддя» про опитування громадян щодо оцінки якості окремих аспектів функціонування Господарського суду Миколаївської області. У даному дослідженні при оцінюванні рівня якості роботи суду застосовувався комплексний підхід, суть якого полягала в розкладанні поняття «Якість» на такі шість основних вимірів: фізична доступність суду, зручність та комфортність перебування в суді, повнота та якість інформації, дотримання термінів судового розгляду, сприйняття роботи працівників апарату суду, сприйняття роботи суду. Також методологія передбачала оцінювання якості судового рішення. Переважна більшість респондентів (83,4%) оцінили якість роботи Господарського суду Миколаївської області на «добре» або «відмінно», і лише 1% опитуваних – на «погано». За 5-бальною шкалою середня оцінка якості роботи суду становить 4,3 бали.
 
Протягом останніх років у суді стало доброю традицією проводити круглі столи із спеціалістами різного профілю, які сприяють підвищенню кваліфікації працівників суду. Зокрема, у 2016 році відбувся круглий стіл для суддів та правників Миколаївського регіону на тему: «Арешт суден з морськими вимогами в Україні та відповідальність за неправомірний арешт». Ініціаторами заходу стали Господарський суд Миколаївської області й  Колегія юристів з морського права України — громадська організація, основна мета створення якої спрямована на розвиток міжнародного морського права і національного законодавства України в даній галузі. 
 
Суд продовжує вести активну роботу із студентами юридичних спеціальностей, які проходять навчальну практику на базі органу судової влади. Крім того, керівництво суду регулярно запроваджує проведення освітніх заходів для розширення кругозору й кола інтересів працівників суду.  Зокрема, торік, за ініціативи голови Господарського суду Миколаївської області К. Василяки, відбулась екскурсія працівників суду на Миколаївський авіаремонтний завод «НАРП». Також працівники суду відвідали Миколаївський академічний український театр драми та музичної комедії. 
 
Цього року суд продовжить вживати заходів, спрямованих на захист прав та інтересів учасників господарських правовідносин, запобігання правопорушенням у сфері господарської діяльності та підвищення довіри громадян до судової влади.