Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Добігло кінця І півріччя 2011 року. У липні зазвичай підбивають підсумки роботи у всіх царинах суспільного життя. З цією метою 15 липня в господарському суді Миколаївської області провели збори суддів, основними темами яких стали звіт про діяльність суду, аналіз розгляду справ суддями, плани на майбутнє.
За традицією відкрив збори голова суду К.Л.Василяка. Оцінювання результатів піврічної роботи відбувалося за декількома основними критеріями: якість здійснення незалежного правосуддя, дотримання процесуальних строків, ефективність роботи працівників апарату суду.
Підсумки півріччя переконливо свідчать про високу якість судочинства господарського суду, суворе дотримання служителями Феміди законності й правопорядку. Зокрема, щодня в суді ведеться робота, спрямована на забезпечення судового захисту прав громадян та попередження правопорушень у сфері господарських відносин. Суд неодноразово виявляв порушення закону в діяльності працівників підприємств Миколаївщини під час розгляду деяких справ. Оскільки такі порушення містили ознаки дії, переслідуваної у кримінальному порядку, суд звернувся до органів прокуратури з відповідними повідомленнями.
1 липня поточного року архівний фонд господарського суду Миколаївської області налічував 51285 справ. Як і раніше, серед справ, розглянутих судом упродовж півріччя, переважають майнові спори, спричинені невиконанням господарських зобов’язань і спори, що виникають при укладанні, зміні, розірванні договорів та визнання їх недійсними.
Цікаво, що порівняно з показниками минулих років збільшилась кількість позовів про банкрутство. Зростання кількості підприємств-банкрутів — природний наслідок нестабільної економічної ситуації, яка досі триває у всьому світі. Не оминула фінансова криза і Миколаївщину, де обсяги виробництва та фінансова стійкість деяких підприємств відчутно знизились. Складні часи переживає суднобудування, стратегічна галузь нашої економіки. Миколаївці добре знають, що одне з колись найпотужніших суднобудівельних підприємств Миколаєва — завод ім. 61 Комунара — не раз опинялося під загрозою банкрутства. Зважаючи на унікальність та важливість заводу для держави, господарський суд Миколаївської області протягом 1,5 року вжив усіх передбачених законом заходів, спрямованих на збереження відомої миколаївської верфі, зокрема заборонив вчиняти дії щодо реорганізації чи ліквідації заводу-боржника.
Не менш важливим фактом є зростання кількості успішно вирішених спорів за участю банків. Загальновідомо, що економічна криза вдарила не тільки по підприємствах, а й по громадянах, що отримали кредити, й по банківських вкладниках. Останні стали заручниками невиконання багатьма позичальниками своїх кредитних зобов’язань, через що чимало банків в державі перебуває на межі ліквідації. Проте, з набуттям чинності Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо регулювання діяльності банків» вирішувати проблеми з проблемними позичальниками стало легше — закон посилив правовий захист кредиторів. Справи, пов’язані з укладанням та виконанням кредитних договорів, судді господарського суду Миколаївської області і раніше розглядали ефективно, але з прийняттям нового закону банки все частіше звертаються до суду, з позовними заявами про стягнення боргу. Як правило, до виникнення майже всіх таких спорів призводить невиконання позичальниками своїх зобов’язань в установлені кредитними договорами строки. На жаль, випадки, коли провадження у справі припиняється у зв’язку із сплатою боргу позичальником, є поодинокими, отже переважну більшість вимог банків господарський суд задовольняє.
Окрім спорів за участю банків, значну кількість справ, розглянутих судом з початку року, становили позови за участю ПАТ «Миколаївобленерго». Підприємство вимушене вживати дієвих заходів до споживачів, що не сплачують за отримані послуги, отже найчастіше позови енергопостачальника стосуються стягнення боргу та штрафних санкцій за спожиту електроенергію. Порушуючи умови договорів про постачання електричної енергії та Правила користування електричною енергією, недобросовісні споживачі завдають значних збитків усій енергосистемі. Добре, що в господарському суді проблеми життєзабезпечення міста розуміють не гірше за енергопостачальників: майже всі вимоги ПАТ «Миколаївобленерго» судді задовольнили — у порядку, визначеному законодавством.
Вирішуючи широке коло господарських спорів, суд часом розглядає складні й неординарні позови. Особливо важливі й резонансні справи переглядає Одеський апеляційний господарський суд. Аналіз розгляду апеляційних скарг колегіями суддів апеляційного суду підтверджує законність судових рішень, прийнятих суддями господарського суду Миколаївської області.
Такими, якщо говорити коротко, є підсумки роботи суду в І півріччі. У наступні шість місяців господарський суд Миколаївської області планує не відхилятися від заданого курсу на дотримання верховенства права й продовжити роботу із зміцнення законності й дисципліни в господарських відносинах регіону.